Technika rzutu, czyli Jak grać, aby wygrać?

Technika rzutu, czyli sposób rzucania lotką, zależy od preferencji rzucającego. Nie istnieje jeden sposób rzucania lotką.  Każdy z graczy rzuca inaczej, ale każdy ma to samo zadanie: trafić do celu.

Poniżej zawarte informacje potraktuj, jako wskazówki.  Każdy z graczy powinien opracować i przyjąć właściwą dla Siebie technikę rzutu.

Im więcej i częściej będziesz grać tym lepsze wyniki będziesz osiągać.

Chwyt lotki
Trzymaj lotkę pewnie i wygodnie. Nie za mocno, tak, aby łatwo można ją było wypuścić z dłoni. Trzymaj lotkę wszystkimi palcami dłoni – im więcej palców dotyka lotki tym lepsza kontrola nad lotką i celowaniem. Spora część graczy trzyma lotkę pomiędzy kciukiem a palcem wskazujący i środkowym. Połóż palce na części lotki zwanej beczką (patrz „Budowa lotki”).

Pamiętaj, aby podczas rzutu wszystkie place jednocześnie zwolniły/puściły lotkę, inaczej możesz nie trafić do celu. Im więcej palców trzyma lotkę tym trudniej jest ją puścić.
Pamiętaj także, aby grot lotki skierowany był lekko ku górze.

Ustawienie stóp
Jeżeli jesteś praworęczny to stoisz na prawej nodze, lewa noga zostaje z tyłu (leworęcznie gracze na odwrót).  Ciężar ciała znajduje się na przedniej nodze, tylna noga służy do zachowania równowagi.  Nie odrywaj tylnej nogi od podłogi (pozostaw na podłodze, chociaż palce).
Stopa przednia powinna być ustawiona równolegle do linii rzutu a linia tułowia i linia stóp powinny tworzyć kąt 90 stopni.  Tutaj także jest dozwolona modyfikacja pozycji w zależności od preferencji rzucającego. Niektórzy gracze stoją prostopadle do linii rzutu.

Propozycje ustawienia stóp:
Pozycja powinna być stabilna, tółw nie powinien ruszać się ani na boki, ani do przodu/tyłu. Jeżeli wychylisz się za bardzo do przodu możesz utracić równowagę a co za tym idzie kontrolę nad rzutem.

Wykonanie rzutu

Podstawowa zasada to zachować spokój i skoncentrować się na rzucie.

Lotka przemieszcza się do celu po torze w kształcie łuku. Promień łuku zależy od tego, z jaką siłą rzuci się lotkę. Im mniejsza siła tym łuk jest większy.
Idealny rzut to taki, gdy lotka porusza się po łuku, po jakim poruszała się ręka podczas wykonania rzutu.

W trakcie wykonania rzutu jedyną częścią, która wykonuje ruch jest ręka prowadząca lotkę – bark jest nieruchomy, ruch wykonuje staw łokciowy i ewentualnie nadgarstek.

Rzut rozpoczyna się od celowania. Celowanie polega na skupieniu oka i lotki w jednej linii. Za każdym razem skup się na rzucie.

Gdy cel już został obrany, wykonaj niewielki ruch ręką do tyłu, powoli, tak, aby nie stracić panowania nad lotką a następnie wyrzuć lotkę. Staw łokciowy podczas wykonywania ruchu do przodu i do tyłu pozostaje w tym samym miejscu.  Zaawansowani gracze wykonują czasami ruch nadgarstkiem w celu przyspieszenia lotki.

Wykonaj rzut jednym płynnym ruchem. Nie rzucaj lotki z dużą siłą, gdyż im silniejszy rzut, tym mniejsza nad nim kontrola.

Nie opuszczaj ramienia zaraz po rzucie, ręka powinna podążać za lotką.

Początkujący gracze
Im więcej i częściej będziesz grać w darta tym lepsze wyniki będziesz osiągać. Jednakże gra w darta ma także sprawiać przyjemność, więc nie przejmuj się, gdy nie udaje Ci się trafić do celu czy osiągnąć wymaganej liczby punktów.

Każdy ma Swój lepszy i gorszy dzień, w którym precyzja rzutu jest większa lub mniejsza.
Nie poddawaj się i nie rezygnuj z gry, jeżeli coś Ci nie wychodzi, następnym razem pójdzie Ci o wiele lepiej.

Rozpoczęcie nauki proponujemy od opanowania techniki rzutu oraz celowania. Pierwszym zadaniem powinno być opanowanie rzutu w pola pojedyncze a następnie w podwójne lub potrójne. 

Możesz potrenować celowanie poprzez wyrzucanie po kolei pojedynczych pól z numerami od 1 do 20 a kończąc na bull’s eye.  Jeżeli już się wprawisz możesz przejść do pól podwójnych i potrójnych lub możesz rzucać Swoje ulubione pole prze np. 30 kolejek zapisując ile razy trafiłeś a ile nie (pole podwójne może liczyć, jako 2 trafienia a potrójne, jako 3)

Metod trenowania jest wiele i zależą jedynie od Twoich pomysłów i preferencji.

Życzymy miłego treningu a przede wszystkim dobrej zabawy!